Συνάνθρωποι η Σ.ΦΙ.Ν.Α. μετράει 3 περίπου μήνες ζωής. Η ιδέα είχε προταθεί αρχές Ιουνίου καθώς όλοι όσοι αγωνιούσαμε για το μέλλον του ν...
Συνάνθρωποι η Σ.ΦΙ.Ν.Α. μετράει 3 περίπου μήνες ζωής. Η ιδέα είχε προταθεί αρχές Ιουνίου καθώς όλοι όσοι αγωνιούσαμε για το μέλλον του νοσοκομειακού ιδρύματος και θεωρήθηκε καλό να δημιουργηθεί ένας οργανισμός, επικουρικός για το ΓΝΑ. Πήρε σάρκα και οστά στις αρχές του Ιουλίου , απέκτησε πάμπολλα μέλη, εισφορές και δωρεές.
Ευχαριστούμε όλους όσους μας αγκάλιασαν και συνεχίζουμε πιο αποφασισμένοι. Εφόσον πρόκειται για ένα οικουμενικό σωματείο όλης της Β. Ηλείας και όχι μόνο κρίνεται απαραίτητο να σας ενημερώνουμε όσο πιο συχνά γίνεται για τις κινήσεις μας, τα έσοδα-έξοδά μας, για τα τεκταινόμενα του νοσοκομείου και του χώρου της υγείας και φυσικά για φλέγοντα και έκτακτα γεγονότα.
Την προηγούμενη εβδομάδα πήραμε θέση για το ΤΕΙ Αμαλιάδας και τώρα σας ενημερώνουμε για τους μήνες που υπάρχει το σωματείο μας. Ο Ιούλιος ήταν ένας αρκετά δύσκολος μήνας, όπως είχε πει και ο κ. Χουζούρης ( διοικητής του ΓΝΑ).Εφημερίες σε δυσλειτουργία, παραιτήσεις προσωπικού (ευτυχώς ανακλήθηκαν) προσπάθεια αφαίμαξης από κάποιον συγκεκριμένο-που το προσπαθεί και τώρα, αλλά ευτυχώς για όλους τους Ηλείους αποχωρεί.
Από τότε όμως τα πράγματα πάνε καλύτερα. Με τη συμβολή τη δική σας, με τη βοήθεια παραγόντων, χάρη στον πρόεδρο της Σ.ΦΙ.Ν.Α. κ. Ανδρέα Παπαδάκο, τον διοικητή του ΓΝΑ τα πράγματα συνεχίζουν να είναι δύσκολα μεν, καλύτερα δε.
Αναλυτικά:
1) Προκηρύχτηκε θέση ιδιώτη παθολόγου, που θα πληρώνεται με μπλοκάκι χωρίς επουδενί να βαρύνει τον πολίτη. Μπορεί σε κάποιους να ακουστεί ύποπτο ή διφορούμενο, αλλά είναι ένα πολύ καλό νέο. Για την ακρίβεια αυτό που χρειαζόμασταν και στοχεύαμε. Επαναλαμβάνουμε ότι το κόστος για τους νοσηλευόμενους θα είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ. Επίσης με αυτή τη συνταγή πήραν ανάσα, παρέμειναν και βελτιώθηκαν άλλα νοσηλευτικά ιδρύματα στη χώρα ( Πτολεμαΐδας, Διδυμότειχου κ.α.)
2)Διοικητική παραλαβή ισογείου-υπογείου της νέας πτέρυγας. Πρόκειται για ένα έργο πνοής-16 ετών- που πέρασε από 1000 κύματα και θα αλλάξει την όψη του νοσοκομείου μας. Πολεμήθηκε, εγκαταλείφτηκε αλλά θα είναι διαθέσιμο σε λίγο καιρό σε όλους τους πολίτες.
3) Εγκαίνια ( έχει ήδη παραληφθεί ) του αξονικού τομογράφου και προσμονή για την ένταξη ειδικευμένου ψηφιακού ακτινολόγου στις αρχές Οκτωβρίου.
4) Τέλος έχουμε να σας ενημερώσουμε ότι θα απευθυνθούμε στις εισαγγελικές αρχές , καθώς και παρόλες τις επιστολές, συναντήσεις, διαβήματα, προσπάθειες συνεννόησης έτι σε μία ακόμα εφημερία ζητήθηκε από παθολόγο του νοσοκομείου μας να μεταβεί στον Πύργο ( 17/9/2019). Δε παίζουμε κύριοι .
Σας έχουμε πει επανειλημμένως πως κανέναν δε συμφέρει να υποβαθμιστεί το ΓΝΑ. Μια φωτιά που βάζει ο γείτονας αργά ή γρήγορα θα κάψει και αυτόν. Προσπαθούν ορισμένοι να πάρουν ιατρούς ακόμα και σε μέρες εφημερίας για να μας υποβαθμίσουν και πανηγυρίζουν ότι έχουν αύξηση νοσηλευομέων, ενώ μειώνονται οι εισαγωγές σε νοσηλευτικά ιδρύματα της Πάτρας. Μία απάντηση θα τους δώσουμε και ας την εκλάβουν όπως θέλουν: ούτε εμείς ούτε οι δικοί τους πολίτες είναι ιθαγενείς που εντυπωσιάζονται από καθρεφτάκια χωρίς να βλέπουν το μέλλον.
Καλούμε τους επόμενους σε συνεργασία, αφού δυστυχώς με εσάς δε μπορούμε να βρούμε πεδίο συνεννόησης. Ελπίζουμε και ξέρουμε ότι θα κατανοήσουν πως με χτυπήματα κάτω από τη μέση θα χάσουμε και οι 2.
Για του λόγου το αληθές επαναλαμβάνουμε- μας αναγκάζετε να λέμε διαρκώς τα ίδια- πως η Ηλεία με την ιδιαίτερη μορφολογία της, το κακό οδικό δίκτυο έχει ανάγκη από 400 κλίνες και το ΓΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΙΣ 200. Θέλουμε σύμπνοια και να προχωράμε μαζί, όχι να βάζουμε τρικλοποδιές ο ένας στον άλλο. Η Ηλεία υποφέρει από μικροπολιτικές που αποδείχτηκαν κατώτερες των περιστάσεων και ενώ έπρεπε να είναι νομός-πρότυπο είναι φτωχός συγγενής.
Σταματήστε γιατί όπως βλέπετε από εδώ και πέρα εμείς θα παίρνουμε νίκες καθότι είστε παρωχημένοι. Όπως βλέπετε φίλες και φίλοι το σύνθημα που λέγαμε τον Ιούλιο-ΠΑΡΤΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ-αρχίζει να πιάνει τόπο. Πήρατε την υπόθεση στα χέρια σας και ήδη υπάρχουν εμφανή στοιχεία βελτίωσης.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.
Συνεχίζουμε όλοι μαζί. Το μέλλον μας ανήκει.
**Ευχαριστούμε εν γένει όλο το νοσηλευτικό προσωπικό που κάνουν εφημερίες σε δύσκολες και εχθρικές συνθήκες. Στεκόμαστε δίπλα τους και υποσχόμαστε καλύτερες συνθήκες σύντομα.
****Ευχαριστούμε τον κ. Γεώργιο Δημητρόπουλο ιδιοκτήτη του βιβλιοπωλείου ΠΑΝΟΡΑΜΑ για την προφορά του στο σύλλογο Σ.ΦΙΝ.Α.