Η Μαίρη Μηνά είναι η νέα Πρωθιέρεια που θα ανάψει στις 16 Απριλίου στην Αρχαία Ολυμπία, την Ολυμπιακή Φλόγα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες ...
Ελπίζω να ανταποκριθώ στην εμπιστοσύνη που μου δείξατε», είπε η Μαίρη Μηνά στην χθεσινή παρουσίαση της Τελετής στο Αμφιθέατρο της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, προσθέτοντας: «Είμαι πολύ τυχερή που αναλαμβάνω τώρα τα ηνία».
Πρωθιέρειες στην τελετή Αφής έχουν υπάρξει η Κούλα Πράτσικα η πρώτη το 1936, η Αλέκα Κατσέλη, η Μαρία Μοσχολιού, η Κατερίνα Διδασκάλου, η Μαρία Παμπούκη, η Θάλεια Προκοπείου (2000 και 2004), η Μαρία Ναυπλιώτου (2008), η Ινώ Μενεγάκη, η Κατερίνα Λέχου (2016) και η Ξανθή Γεωργίου (2020).
Σε παλιότερη συνέντευξή της στο monopoli.gr, η Μαίρη Μηνά είχε δηλώσει σχετικά με την υποκριτική: “Το θέατρο προέκυψε ως μια επιπλέον εκπαίδευση, μιας και ήθελα να ασχοληθώ με την δραματοθεραπεία. Τελικά με κέρδισε. Με κέρδισε αυτή η δυνατότητα για άμεση εμπλοκή που σου προσφέρει το θέατρο”.
Έχει παίξει στις παραστάσεις: Με λένε Έμμα (2018), Ορέστεια- Χοηφόροι (2019), Ξαφνικά πέρσι το καλοκαίρι (2020), ΤΣΕΧ-OFF (2016), Άφιξις (2017), Οιδίπους Τύραννος (2017). Στην τηλεόραση συμμετείχε στη σειρά The Series Noir (2019).
Το περασμένο καλοκαίρι έπαιξε στην Επίδαυρο, στην παράσταση “Ορέστης του Ευριπίδη”.
Είναι παντρεμένη με τον ηθοποιό Μιχάλη Σαράντη και έχουν μία κόρη.