-->

Βραβεία 22ης Ευρωπαικής Συνάντησης Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - CAMERA ZIZANIO

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ / GREEK COMPETITION SECTION  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ A (Ταινίες παιδιών έως 12 ετών)  CATEGORY A (Films made by children up ...


ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ / GREEK COMPETITION SECTION 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ A (Ταινίες παιδιών έως 12 ετών) 

CATEGORY A (Films made by children up to 12 years old) 

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 1st PRIZE Avanti Maestro 
2o Δημοτικό Σχολείο Ρόδου / 2nd Primary School of Rhodes 2ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 2nd PRIZE Νόστιμη γη / Tasty land 
3ο Δημοτικό Σχολείο Πλωμαρίου / 3o Primary School of Plomari 3ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 3rd PRIZE Ένα μήνυμα από το παρελθόν / A message from the past Κινηματογραφική ομάδα “Holarwood” / “Holarwood” film group 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ B (Ταινίες παιδιών 13-16 ετών) 
CATEGORY B (Films made by children 13-16 years old) 

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 1st PRIZE Μπορείς κι εσύ / You can do it 4ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης “Θεόδωρος Καστανός” / 4th High School of Alexandroupolis “Theodoros Kastanos” 
2ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 2nd PRIZE The ball is mine Πάμπλο Σότο / Pablo Soto 
3ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 3rd PRIZE Μήνυμα έστειλες / Did you send an sms? Κινηματογραφικός Όμιλος του Πρότυπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης / Cinema Club of Evangeliki Modern High School of N. Smirni ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ / SPECIAL MENTION Δεν μιλούν για τον Μάνο / They don’t talk about Manos Μάξιμος Αλεξόπουλος / Maximos Alexopoulos 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ (Ταινίες νέων 17-20 ετών) 
CATEGORY C (Films made by youth 17-20 years old) 

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 1st PRIZE En garde 2ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθήνας / 2nd General Lyceum of Athens 
2ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 2nd PRIZE Φο μπιζού / Fake jewellery 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου / 1st General Keratsini 
3ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 3rd PRIZE Qu'est-ce que c’ est Couscousé? Λύκειο Ανδραβίδας / Lyceum of Andravida ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΝΕΙΕΣ / SPECIAL MENTIONS Δυσλ3ξία / Dysl3xia 4ο Πειραματικό ΓΕΛ Τρικάλων “Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης” / 4th Experimental General Lyceum of Trikala “Alexandros Papadiamantis” Home sweet home Λάζαρος Μυλωνάς / Lazaros Mylonas

ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ / SPECIAL PRIZES ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΓΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΤΑ ΜΕΣΑ / MEDIA LITERACY AWARD 

Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων / Educational Television – Ministry of Education and Religious Affairs Γενικό Λύκειο Βαρθολομιού / General Lyceum of Vartholomio 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ / THE GREEK OMBUDSMAN FOR CHILDREN’S RIGHTS AWARD 

Φοίβος / Foivos 3ο Γυμνάσιο Ηγουμενίτσας / 3rd High School of Igoumenitsa ΒΡΑΒΕΙΟ ΝΙΚΟΥ ΚΑΒΟΥΚΙΔΗ / NIKOS KAVOUKIDIS AWARD Αρσάκειο Λύκειο Πάτρας / Arsakeio Lyceum of Patras 

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ / INTERNATIONAL COMPETITION SECTION 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ A (Ταινίες παιδιών έως 12 ετών) CATEGORY A (Films made by children up to 12 years old) Οι μέρες μας στο Dongshi / Our days in Dongshi Ταϊβάν / Taiwan 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ B (Ταινίες παιδιών 13-16 ετών) CATEGORY B (Films made by children 13-16 years old) Σιδερώστρα / Ιroning board Αυστραλία / Australia 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ (Ταινίες νέων 17-20 ετών) CATEGORY C (Films made by youth 17-20 years old) Κάνε το μέχρι να σε δω / Do until I see you Τυνησία / Tunisia Η φωνή της σιωπής / The voice of silence Κίνα / China 

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ / EUROPEAN COMPETITION SECTION

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ A (Ταινίες παιδιών έως 12 ετών) 
CATEGORY A (Films made by children up to 12 years old) 

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 1st PRIZE Η διαφορετικότητα σώζει / Diversity rescues Bruna Benčić, Ivor Benčić (FKVK), Κροατία / Croatia 
2ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 2nd PRIZE Εύχομαι… / I wish Εlementary school in Tennenbronn, Γερμανία / Germany 
3ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 3rd PRIZE Η γλυκιά γεύση της νίκης / Τhe sweet taste of victory Predrag Vukosavljevic, Σερβία / Serbia 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ B (Ταινίες παιδιών 13-16 ετών) 
CATEGORY B (Films made by children 13-16 years old) 

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 1st PRIZE Κεριά / Velas Pablo Iranzo Pineda, Ισπανία / Spain 
2ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 2nd PRIZE Ο τελευταίος περίπατος / The last walk Levi Numann (NFFS), Ολλανδία / Netherlands 
3ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 3rd PRIZE Patisserie Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα / Art School of Gerakas- Ελλάδα / Greece 

 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ (Ταινίες νέων 17-20 ετών) 
CATEGORY C (Films made by youth 17-20 years old)
1ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 1st PRIZE Η παλέτα χρωμάτων / Ma colors Sophia Kapshammer - Αυστρία / Austria 
2ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 2nd PRIZE 83% Deni Bezdrob, Βοσνία & Ερζεγοβίνη / Bosnia & Herzegovina 
3ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 3rd PRIZE LGBT+ Εκπροσώπηση στα ΜΜΕ / LGBT+ Representation In Media Xander Overwater (NFFS) - Ολλανδία / Netherlands

 

ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ / INTERNATIONAL FEATURE FICTION JURY
 

Το 25ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους μας ταξίδεψε σε έναν πλούσιο κόσμο κινηματογραφικής απόλαυσης, προβληματισμού και συγκίνησης. Είδαμε μια πληθώρα ταινιών από διαφορετικά μέρη του πλανήτη, με ποικίλα θέματα, που ωστόσο δίνουν το στίγμα για τον σημερινό κόσμο. Οι δώδεκα ταινίες μεγάλου μήκους του φετινού προγράμματος εγείρουν τα μείζονα ζητήματα του καιρού μας με διακριτικότητα και ειλικρίνεια. 

Η κοινωνική ανισότητα και η βαρβαρότητα της εξουσίας εξακολουθούν να μην αντιμετωπίζονται και να συνθλίβουν. Το άτομο αναγκάζεται να εγκαταλείψει την εστία του, την οικογένεια και τον τόπο του. Ατυχήματα και ασθένειες συνιστούν την αλληγορία ενός κόσμου που πάσχει. Ακόμη και ο έρωτας βρίσκεται κρυμμένος σε δεύτερο πλάνο και δεν προσφέρεται ως λύση. Ωστόσο, τα παιδιά και οι νέοι προσπαθούν να βρουν τον δρόμο τους και να ονειρευτούν ακόμη και μέσα από το ποδόσφαιρο τη μουσική και τον κινηματογράφο. Αυτό που μοιάζει να αντέχει τελικά, είναι οι σχέσεις και οι δεσμοί που φτιάχνουμε μεταξύ μας οι άνθρωποι. 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST FEATURE FILM 

Η Τραβιάτα, τα αδέρφια μου κι εγώ / La Traviata, my brothers and I / Mes frères et moi Yohan Manca, Γαλλία / France, 108', 2021 Mια θαυμάσια ταινία που προσφέρει μια φρέσκια και δυνατή ματιά στην ανάγκη των παιδιών να ανακαλύψουν τον δρόμο τους και να αντισταθούν σε μια προδιαγεγραμμένη πορεία. 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST FEATURE FILM DIRECTION 

Λευκό κτίριο / White building Kavich Neang, Καμπότζη-Γαλλία-Κίνα-Κατάρ/ Cambodia-France-China-Qatar, 90', 2021 Η αποτελεσματική και συνειδητή σκηνοθεσία αρθρώνει με συμπαγή τρόπο τα διαφορετικά επίπεδα της βαθιάς κρίσης που ταλανίζει τους νέους. 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST FEATURE FILM SCREENPLAY 

Μια δεύτερη ζωή / A second life Chema Ben Chaabene & Anis Lassoued, Τυνησία /Tunisia, 93', 2021 Η ταινία επιτυγχάνει μια ευαίσθητη ισορροπία σε ένα δύσκολο θέμα, με ειλικρίνεια και ανθρωπιά. 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST CHILD’S PERFORMANCE IN A FEATURE FILM 

Μόγια Βέσνα / Moja Vesna Loti Kovavic (Moja), Σλοβενία-Αυστραλία /Slovenia-Australia,81', 2022 Για τη ζεστή της ερμηνεία δίνοντάς μας όλο το φάσμα των συναισθημάτων στην ιδιαίτερή της ερμηνεία. 

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ SPECIAL MENTION 

Ήλιος και κόρη / Sun and daughter / Cuidando al sol Catalina Razzini, Βολιβία / Bolivia,84', 2021 Για την παρουσίαση μιας οικουμενικής ιστορίας ενός δυναμικού κοριτσιού σε ένα περιβάλλον μιας μοναδικής κουλτούρας. 

ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ / INTERNATIONAL ANIMATED SHORT FILM JURY 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
ANIMATION BEST ANIMATED SHORT FILM 

Λουδοβίκος ο Α’, Βασιλεύς των αμνών / Louis I., King of the sheep / Louis I., Roi des moutons Markus Wulf, Γερμανία / Germany, 9', 2022 Μια διαυγής και κομψή ταινία όπου όλα συμβαίνουν στη σωστή διάσταση και στο σωστό χρόνο. Ένα αναθεωρημένο μάθημα Ιστορίας. Μια ταινία για παιδιά αλλά όχι παιδιάστικη που δείχνει με το δάχτυλο ότι “ο βασιλιάς είναι γυμνός”. 

ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ / INTERNATIONAL SHORT FICTION FILM JURY 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ 
BEST SHORT FICTION FILM 

Η κουβέρτα / The blanket / Lakana Teppo Airaksinen, Φινλανδία / Finland, 15', 2021 Μια ταινία που μας κρατάει καθηλωμένους καθ’όλη τη διάρκειάς της μέσα από τα μάτια ενός δυνατού κοριτσιού. 

ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ KIDS & DOCS / INTERNATIONAL KIDS & DOCS JURY 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST FEATURE DOCUMENTARY 

Τέλος χρόνου / Final year Lucas Paleocrassas, Ελλάδα / Greece, 74', 2022 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ & ΜΕΣΑΙΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST SHORT & MEDIUM LENGTH DOCUMENTARY AWARD 

Πιο πολλά απ’ όσα θέλω να θυμάμαι / More than I want To remember Amy Bench, ΗΠΑ / USA,15', 2022 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ ΣΕ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST FEATURE DOCUMENTARY DIRECTOR 

Αλίς / Alis Clare Weiskopf & Nicolás Van Hemelryck, Κολομβία-Χιλή-Ρουμανία/ Colombia-Chile-Romania, 84', 2022 

ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΝΕΙΕΣ 
SPECIAL MENTIONS 

Η πρώτη κοινωνία της ξαδέρφης μου Αντρέα / The communion of my cousin Andrea / Acomuñón da miña prima Andrea Brandán Cerviño, Ισπανία /Spain,13', 2021 Κριάρι / Ramboy Matthias Joulaud & Lucien Roux, Γαλλία / France, 31', 2022

ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ / CHILDREN’S JURIES UP TO 12 YEARS OLD 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST FEATURE FILM 

Μαχητής / Bigman / Strijder Camiel Schouwenaar, Ολλανδία-Γερμανία / Netherlands-Germany, 90', 2022 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST FEATURE DOCUMENTARY 

Ο καραγκιοζοπαίχτης της Νιόν / Nion's shadow puppeteer Irina Boiko, Ελλάδα / Greece, 74', 2022 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ/ΜΕΣΑΙΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST SHORT/ MEDIUM LENGTH DOCUMENTARY 

Νερό, αέρας, σκόνη, ψωμί / Water, wind, dust, bread / Ab, bad, khak, nan Mahdi Zamanpoor Kiasar, Ιράν / Iran, 25', 2021 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ 
BEST SHORT FICTION FILM 

Ορκίσου / Cross your heart / Ama'r halshug Nikolaj Storgaard Mortensen, Δανία / Denmark, 15', 2021 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ANIMATION 
BEST ANIMATED SHORT FILM 

Βαδίζοντας στον άνεμο / Footsteps on the wind Maya Sanbar, Gustavo Leal & Faga Melo, ΗΠΑ-Βραζιλία-Ηνωμένο Βασίλειο / USA-Brazil-UK, 8', 2021 

ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 13 ΕΤΩΝ / CHILDREN’S JURIES OVER 13 YEARS OLD 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST FEATURE FILM 

Η Τραβιάτα, τα αδέρφια μου κι εγώ / La Traviata, my brothers and I / Mes frères et moi Yohan Manca, Γαλλία / France, 108', 2021 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST FEATURE DOCUMENTARY 

Κάλε, ο κοσμοναύτης / Kalle kosmonaut Tine Kugler & Günther Kurth, Γερμανία / Germany, 99', 2022 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ/ΜΕΣΑΙΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
BEST SHORT/ MEDIUM LENGTH DOCUMENTARY 

Εκεί έξω / Out there Sebastian Hill-Esbrand, Καναδάς / Canada, 13', 2021 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ 
BEST SHORT FICTION FILM 

Αναμνήσεις μιας εφηβικής καταιγίδας / Memoir of a veering storm Sofia Georgovassili, Ελλάδα / Greece, 14', 2022 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ANIMATION 
BEST ANIMATED SHORT FILM 

Cat postale Zacharias Mavroeidis, Ελλάδα / Greece, 9', 2022 

ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΝΕΩΝ / INTERNATIONAL YOUTH JURY 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ 
BEST SHORT FICTION FILM 

Ετοιμόρροπο / Loose / Klimanje Paula Skelin, Κροατία / Croatia, 19', 2021 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 
NIMATION BEST ANIMATED SHORT FILM 

Γράμμα σ’ ένα γουρούνι / Letter to a pig Tal Kantor, Γαλλία-Ισραήλ / France-Israel, 17', 2022 

ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ / SPECIAL PRIZES 

Βραβείο “#ThisisEU – ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΑΞΙΕΣ” ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ “#ThisisEU – EUROPEAN VALUES” AWARD BY THE EUROPEAN COMMISSION’S REPRESENTATION IN GREECE 

Η Τραβιάτα, τα αδέρφια μου κι εγώ / La Traviata, my brothers and I / Mes frères et moi Yohan Manca, Γαλλία / France, 108', 2021 Μια ταινία που στηλιτεύει τα στερεότυπα και αναδεικνύει τον πολιτισμό και την κουλτούρα σαν όπλο κατά του κοινωνικού αποκλεισμού. 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΛΕΣΧΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ (ΟΚΛΕ) GREEK FILM CLUBS’ ASSOCIATION AWARD 

Μια δεύτερη ζωή / A second life Anis Lassoued, Τυνησία /Tunisia, 93', 2021 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΡΙΤΙΚΩΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (ΠΕΚΚ) 
GREEK FILM CRITICS ASSOCIATION AWARD 

Ο άνεμος χορεύει τα ζαχαροκάλαμα /The wind that shakes the sugar canes Ebrahim Ashrafpour, Ιράν / Iran, 85', 2022 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ «ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΑΞΙΕΣ» 
HELLENIC PARLIAMENT “HUMAN VALUES” AWARD

Μια δεύτερη ζωή / A second life Anis Lassoued, Τυνησία /Tunisia, 93', 2021 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΚΕΝΤΡΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ (CIFEJ) 
CENTRE INTERNATIONAL DU FILM POUR L’ ENFANCE ET LA JEUNESSE (CIFEJ) PRIZE 

Μια δεύτερη ζωή / A second life Anis Lassoued, Τυνησία /Tunisia, 93', 2021 Η ταινία αναφέρεται σε μια σύγχρονη κοινωνικο-οικονομική τραγωδία που προκύπτει από την καταπάτηση των βασικών ανθρώπινων δικαιωμάτων για παιδιά και νέους. Το θέμα παρουσιάζεται μέσα από μια καλογραμμένη αφήγηση σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές βασικές ερμηνείες που αναδεικνύουν τις λεπτές γραμμές των συμβολικών αντιθέσεων. 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (ECFA) ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ 
EUROPEAN CHILDREN’S FILM ASSOCIATION (ECFA) AWARD FOR DOCUMENTARY 

Τα νερά του Παστάσα / Waters of Pastaza / Juunt Pastaza entsari Inês T. Alves, Πορτογαλία / Portugal, 61', 2022 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (ECFA) ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑ 
EUROPEAN CHILDREN’S FILM ASSOCIATION (ECFA) AWARD FOR SHORT FILM 

Ψηλά το κεφάλι / The right words / Ηaut les cœurs Adrian Moyse Dullin, Γαλλία / France, 15', 2021 Στην ταινία κατά την οποία η ζωή, η ελπίδα και ο πρώτος έρωτας γίνονται μια γλώσσα που ξεχωρίζουν την πραγματική ζωή από την εικονική. 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (ECFA) ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑ 
EUROPEAN CHILDREN’S FILM ASSOCIATION (ECFA) AWARD FOR FEATURE FILM 

Μαχητής / Bigman / Strijder Camiel Schouwenaar, Ολλανδία-Γερμανία / Netherlands-Germany,90', 2022 Η ταινία μας δείχνει μέσα από τα μάτια ενός παιδιού τα θέματα της συμπερίληψης, της προσωπικής εξέλιξης, της αλληλεγγύης και της διαφορετικότητας.

 

COMMENTS

https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEiz6rV3JL2_MbZ9JedxVL8BB_0WG-37UT64zaQVv7ycuRLmw9jyOkuqg16xgJQv9YwpS9ZeXd4ZDs-ZA4iNqjGdfpQCRx6e5AWXLwF4EZyL-ECWQV1WBdyoNUUzEyenZ5OTU34dN0n514uJT3gx7M4VEyW4YneeOYzfs-FHxV4xzOH9cQ-mCQ0MmqD-=s929
Όνομα

Αγροτικά Αθλητισμός Ανδραβίδα-Κυλλήνη Ανδρίτσαινα-Κρέστενα Αρθρο Αρχαία Ολυμπία Αστυνομία ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ/ΜΟΤΟ βιβλία/περιοδικά ΓΥΝΑΙΚΑ/ΑΝΔΡΑΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ Ζαχάρω ΖΥΜΑΡΙΚΑ Ηλιδα Θρησκεία ΙΑΤΡΙΚΑ ΑΡΘΡΑ Ιστορία ΚΟΣΜΟΣ ΚΡΕΑΣ Κύπρος ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΜΟΔΑ-ΟΜΟΡΦΙΑ Ν.ΗΛΕΙΑΣ Ξέρετε ότι... ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΟΡΕΚΤΙΚΑ Παρουσίαση ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ Πηνειός Πολιτική ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ Προορισμοί Πρόσωπα Πύργος Ρεπορτάζ Συνέντευξη Σχόλιο ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ Υγεία Φιλοσοφία & Φιλόσοφοι Φωτογραφία ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ Break News Crime stories EDITORIAL LIFESTYLE VIDEO
false
ltr
item
"Ενδείξεις-Αποδείξεις" : Βραβεία 22ης Ευρωπαικής Συνάντησης Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - CAMERA ZIZANIO
Βραβεία 22ης Ευρωπαικής Συνάντησης Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - CAMERA ZIZANIO
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg_odn5IPSbajgbtNL_V9sxnFXovCXBEaW9qYGjLb46K2EitNpyT7Fw5YxgVHoIyEgRH6tVXySBF6wHjPbZL5BLQXEpqn8XSj6HBFcVoWunfQz76UhuI7Wtn3hqLzhyYZwng1YbHXJxZsrX6nQPFK-JS9qZ9yYyQZdXPelCIediO-DQ0CzkMB8F0se6/s600/Opera%20%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF_2022-12-10_163450_mail.google.com.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg_odn5IPSbajgbtNL_V9sxnFXovCXBEaW9qYGjLb46K2EitNpyT7Fw5YxgVHoIyEgRH6tVXySBF6wHjPbZL5BLQXEpqn8XSj6HBFcVoWunfQz76UhuI7Wtn3hqLzhyYZwng1YbHXJxZsrX6nQPFK-JS9qZ9yYyQZdXPelCIediO-DQ0CzkMB8F0se6/s72-c/Opera%20%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF_2022-12-10_163450_mail.google.com.png
"Ενδείξεις-Αποδείξεις"
https://www.newsgf.net/2022/12/22-camera-zizanio.html
https://www.newsgf.net/
http://www.newsgf.net/
http://www.newsgf.net/2022/12/22-camera-zizanio.html
true
534586854069144982
UTF-8
Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All Πριν φύγετε, διαβάστε επίσης... LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy