Ακόμα ένα φριχτό περιστατικό κακοποίησης ζώου συνέβη αυτή τη φορά στη Ζάκυνθο. Σύμφωνα με το imerazante, στις 17:30 το απόγευμα της Τρίτη...
Σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ συνελήφθη, απογευματινές ώρες, χθες (13.02.2024), κατά την αυτόφωρη διαδικασία, από αστυνομικούς του Αστυνομικού Τμήματος Αλυκών, 66χρονος ημεδαπός και σε βάρος του σχηματίσθηκε δικογραφία για παράβαση της νομοθεσίας περί ευζωίας των ζώων.
Πιο αναλυτικά, στο πλαίσιο εξέτασης σχετικής καταγγελίας, προέκυψε ότι, ο 66χρονος, απογευματινές ώρες χθες (13.02.2024), στην περιοχή Γερακάρι Ζακύνθου, έσερνε σκύλο, ιδιοκτησίας του, έχοντας τον δεμένο στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου που οδηγούσε.
Προανάκριση για την υπόθεση πραγματοποίησε το Αστυνομικό Τμήμα Αλυκών, ενώ επιπλέον, σε βάρος του δράστη βεβαιώθηκε και το διοικητικό πρόστιμο των -30.300- ευρώ.
Ο συλληφθείς οδηγήθηκε στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Ζακύνθου.