Μνήμες από την ταραγμένη περίοδο της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο αλλά και την ελπίδα που αναδύθηκε για εκατοντάδες παιδιά από τη Μεγαλόνη...
Επίσημοι προσκεκλημένοι της εκδήλωσης θα είναι οι απόγονοι των οικογενειών της Γαστούνης και της ευρύτερης περιοχής που άνοιξαν την καρδιά και τα σπίτια τους για να φιλοξενήσουν τα παιδιά της κυπριακής τραγωδίας και να τους προσφέρουν αγάπη και θαλπωρή. Πρόκειται για τα ανήλικα θύματα της τουρκικής εισβολής που τον Σεπτέμβριο του 1974 απομακρύνθηκαν ακτοπλοϊκώς από τη Μεγαλόνησο για να προστατευθούν αφενός από τις κακουχίες του ξεριζωμού αφετέρου από το ενδεχόμενο ενός νέου Αττίλα.
Σημειώνεται ότι μισή ώρα πριν τη διεξαγωγή της εκδήλωσης (στις 12 μ.μ.), θα τελεστεί τρισάγιο στο Μνημείο Αγνοουμένων και Φονευθέντων Κύπρου 1974 στην πλατεία Ελευθερίας ενώ θα ακολουθήσει κατάθεση στεφάνων.
www.patrisnews.com