Μήνυμα προς τον δήμαρχο Ήλιδας έστειλε – μέσω της εφημερίδας “Πατρίς” – ο Μητροπολίτης Ηλείας κ.κ. Αθανάσιος σχετικά με την… ιδιοκτησία ...
Εμέσως πλην σαφώς προειδοποιεί τον δήμαρχο ότι αν δεν τα βρουν θα απευθυνθεί στα δικαστήρια!
Πλάκα είχε στη τελευταία συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου Ήλιδας, όταν σε αιτιάσεις συμβούλων γιατί δεν έχει προχωρήσει μια συγκεκριμένη διαδικασία σε υπηρεσίες που εποπτεύει στο δήμο, ο αντιδήμαρχος έριξε ευθύνες σε… υπαλλήλους, λέγοντας πως ο ένας πάει από εδώ ο άλλος από εκεί κ.λ.π.
Ακόμη μία σύσκεψη για τα αγροτικά έγινε στην Αθήνα και φυσικά ακολούθησαν οι… απαραίτητες φωτογραφίες και οι “χαρούμενες” δηλώσεις του τύπου ότι ο αγροτικός τομέας στην Ηλεία θα γίνει ισχυρός και κάτι άλλα χαριτωμένα.
Έναν προβληματισμό έχω και θα τον εκφράσω: Πώς είναι δυνατόν ο δήμαρχος Ανδραβίδας-Κυλλήνης Γιάννης Λέντζας να έχει πετύχει μεγάλες χρηματοδοτήσεις, να εκτελεί συνεχώς μεγάλα και μικρά έργα, να έχει σχεδόν αλλάξει όλο τον στόλο του δήμου με νέα οχήματα κλπ, ενώ οι υπόλοιποι συνάδελφοί του κοιτάνε τον … ήλιο;
Πάντως, πολύ σωστά έκανε ο δήμαρχος Ήλιδας Χρήστος Χριστοδουλόπουλος και ανέδειξε το θέμα και νομίζω ότι ο μητροπολίτης θα βρει σκληρό συνομιλητή απέναντί του. Η στάση του αυτό δείχνει εκτός κι αν... αλλάξει ρότα!
Ως προς τις… ανακαινίσεις της συγκεκριμένης πλατείας, ας μη το κάνουμε θέμα. Είναι γνωστό σε όλους ότι πρόκειται για μία από τις χειρότερες πλατείες που υπάρχουν πανελλαδικά.
Και πολύ σωστά τον διέκοψε ο δήμαρχος λέγοντάς του “σταμάτα επιτέλους Αντιδήμαρχε και άσε τις δικαιολογίες.... Θέλω αύριο κιόλας να βρεις υπαλλήλους και να τους βάλεις να δουλέψουν για να κάνουν τη δουλειά που απαιτείται από το θέμα”.
Δεν είναι η πρώτη φορά που κάποιοι θέλοντας να διώξουν από πάνω τους τις ευθύνες κατηγορούν υπαλλήλους. Το ίδιο “έργο” το είδαμε και πρόσφατα, σε άλλο θέμα.
Με κάτι τέτοιους ο μητροπολίτης Ηλείας θα βγάλει άκρη, μια και ο συγκεκριμένος αντιδήμαρχος έχει σχέση με συγκεκριμένο ίδρυμα, για το οποίο γράψαμε πρόσφατα;
Τα λες και πολιτικές μπουρδολογίες με τα θύματα να παραμένουν οι αγρότες που κάθε χρόνο πάνε και χειρότερα.
Από την άλλη, ευτυχώς που υπάρχει μια δυναμική ομάδα παραγωγών, αυτή της Αμαλιάδας, που πραγματικά παλεύει για τα αγροτικά προβλήματα.
Ο δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης γίνεται πρότυπο κι αυτό γιατί δεν είναι συνέχεια στην γκρίνια και στη μιζέρια. Προσπαθούν και πετυχαίνουν. Βέβαια σημαντικότατη η συμβολή του προϊσταμένου της Τεχνικής Υπηρεσίας Γιώργου Τσουραπά που γνωρίζει όσο κανένας το αντικείμενο. Αλλά η δουλειά στον συγκεκριμένο δήμο είναι ομαδική. Με μπροστάρη τον δήμαρχο ο δήμος αναπτύσσεται όλο και περισσότερο.
Και μια ακόμη ερώτηση: Νομίζετε πως είναι τυχαίο ότι όλοι οι πολιτικοί που έρχονται στο νομό από κάθε κόμμα, περνάνε πάντα από το δημαρχείο στα Λεχαινά;