Του Νίκου Ράμμου Blogger-Ιδιοκτήτη www.tgbnews.com Έκανα εγγραφή και μπήκα σε 3 ..."ελληνικά" γκρούπ στο facebook για ...
Του Νίκου Ράμμου
Blogger-Ιδιοκτήτη www.tgbnews.com
Έκανα εγγραφή και μπήκα σε 3 ..."ελληνικά" γκρούπ στο facebook για να δω τι παίζει και για να σχηματίσω στο περίπου μια πρώτη εικόνα, έστω και αμυδρή, για το πώς είναι τα πράγματα στην Γερμανία σήμερα.
Ειλικρινά, ένιωσα σα να ήμουν στην Αλβανία... Λες και ήμουν στα Τίρανα ή το Τεπελένι.. Γεμάτο Αλβανά που έκαναν ακριβώς αυτό που κάνουν από τότε που κάποια καθάρματα άνοιξαν τα σύνορα. Διπλαρώνουν πάντα Έλληνες, όπου τους βρούν, δεν θα πλησιάσουν Αλβανούς. Εκμεταλλεύονται πανεύκολα το φιλότιμο (και την κουτοπονηριά μας ακόμα) και οποιαδήποτε κατάσταση γενικότερα, μας πουλάνε και κάμποση Βορειοηπειρωτίλα με αρκετή δόση καημενίτιδας για να τους λυπόμαστε, μαγαρίζοντας πάντα στο τέλος τον τόπο που θα πατήσουν το πόδι τους.
Από "εργάτες", τους βλέπεις άξαφνα "μαστόρους" που "κάνουν και γνωρίζουν τα πάντα", καταστρέφοντας ουσιαστικά την πιάτσα, είτε κατεβάζοντας εξευτελιστικά τα μεροκάματα, είτε στο τέλος με δουλειές «για τα μπάζα». Δεν με ενοχλεί κανένας ξένος σε μια ξένη χώρα, όπου όλοι ξένοι είμαστε, από όπου κι αν κατάγεται, ότι κι αν πιστεύει, ότι χρώμα κι αν έχει και όποια γλώσσα. Ο Αλβανός με ενοχλεί, όπου κι αν τον συναντήσω. Εσείς που ανοίγετε δήθεν ελληνικά γκρούπ, με ποιά κριτήρια κάνετε αποδοχή μελών; Αν είναι για όλους τους μετανάστες, ασχέτως καταγωγής και λοιπά, τότε βγάλτε το "Έλληνες" ή το "Ελληνικό" να μην μπερδεύετε τους ενδιαφερόμενους. Κάντε μια βόλτα στο προφίλ αυτού που κάνει αίτηση να μπεί στο γκρούπ. Όλο και κάπου χαμηλά θα δείτε σχόλια δικά του ή δικών του.
Οι Αλβανοί γράφουν αναμεταξύ τους πάντα αλβανικά, ακόμη κι αν έβαλαν ψεύτικα ελληνικά ονόματα, κάπου θα μπερδευτούν. Έξυπνοι είστε, κι αν δεν είστε, ξυπνήστε κάποτε, θα σας πάρουν και τα σώβρακα! Τους έζησα και στην Γερμανία, και στον Καναδά, κάποιοι τους έζησαν και στην Ελλάδα. Τους "σπούδασα" και εκεί, και εδώ, είδα το πόσο μας μισούν, είδα και πως τα μόνα που βρίσκουν καλά σε μας και τα εκμεταλλεύονται στο έπακρο, είναι, η άπειρη ανοχή μας, η ηλιθιότητά μας, η διστακτικότητά μας σε βαθμό δειλίας και η ροπή μας να εκμεταλλευόμαστε τους έχοντες ανάγκη, ξένους και Έλληνες.
Στην πρώτη δοθείσα ευκαιρία, θα σε πατήσει κάτω το Αλβανό χωρίς οίκτο, με όση αχαριστία υπάρχει στη γη και με μεγάλη ευχαρίστηση, όσα καλά κι αν του κάνεις. Δεν υπάρχουν "Βορειοειπηρώτες", Νοτιοαλβανοί είναι. Όταν ζείς για τόσες γενιές σε μια χώρα, όποια κι αν είναι η καταγωγή σου, έχεις αφομοιωθεί, έχεις πάρει την νοοτροπία των ανθρώπων που ζούν εκεί, τον τρόπο σκέψης. Είσαι ένας απ' αυτούς. Είναι Νόμος!
Αρνούμαι να συνυπάρχω σε οποιονδήποτε χώρο μαζί τους. ακόμα κι αν ο χώρος αυτός είναι ένα ασήμαντο γκρούπ στο facebook. Προτιμώ τον Τούρκο, αυτός τουλάχιστον, έχει ίχνη φιλότιμου και μπορεί να δείξει ευγνωμοσύνη, μπέσα, οίκτο και καλωσύνη και μιλάω εκ πείρας. Ο Αλβανός δεν θα αποκτήσει τίποτε απ' αυτά, στον αιώνα τον άπαντα. Δεν είναι στο DNA του. Τόσο απλά!